Buğra Kavuncu’dan “Kızıl Ordu Korosu” tepkisi: Soykırımın yıl dönümünde konser verecek olması duyarlı her vicdanı yaralıyor

İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı Başkanlığı görevinden istifa eden Buğra Kavuncu, Kızıl Ordu Korosu’nun  Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) ve Çarlık Rusya’nın 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkasya Sürgünü’nün yıl dönümünde Türkiye’de konser vermesine tepki gösterdi. Kavuncu, “Her duyarlı vicdanı yaralıyor, Bütün yetkilileri bu yanlışı düzeltmeye, kamuoyunu da daha güçlü ve yüksek sesle tepki göstermeye davet ediyorum.” dedi.

Kavuncu, Kızıl Ordusu’nun, sürgün ve soykırımın yıl dönümü tarihlerinde Kırım Tatarların ve Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı Türkiye’de konser verecek olmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. 

Bu tarihlerin bilerek mi seçildiğini sorgulayan Kavuncu’nun paylaşımının tamamı şu şekilde:

“Kırım Tatar ve Çerkes soykırımının gerçekleştiği tarihlerin yıl dönümünde, Kızıl Ordu Korosu Türkiye’de konser verecek.

SSCB’nin işlediği bütün insanlık suçlarını örtmeye çalışıp, Rusya’nın yumuşak gücü olarak faaliyet yürüten Kızıl Ordu Korosu’nun, böyle bir tarihte konser verecek olması duyarlı her vicdanı yaralıyor.

Kızıl Ordu’nun Türk Dünyası’nda açtığı yaralar, bilinçli her insanın asla unutmaması gereken dönüm noktalarıyken, bu tarihlerin özellikle seçilip seçilmediği de aydınlatılmalı.

Bütün yetkilileri bu yanlışı düzeltmeye, kamuoyunu da daha güçlü ve yüksek sesle tepki göstermeye davet ediyorum.”

Konser tarihlerini duyurmuştu

Kızıl Ordu Korosu, turnesinin Türkiye ayağında konser vereceği tarihleri duyurmuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir