Intellifusion, Düşük Maliyetli DeepEye Yapay Zeka Kutusunu Tanıttı

Çinli Intellifusion kapsamlı bir yükseltme yol haritasıyla birlikte uygun fiyatlı yapay zeka çözümleri vadeden DeepEye adlı yapay zekaya özel yeni bir kutuyu tanıttı. Yapay zeka kutusu şirketin kendi DeepEdge10 Max çipini içeriyor. Çiple ilgili ayrıntılar az olsa da çipsetin 14nm’lik bir süreç üzerine inşa edildiği, D2D arayüzlü ve yerli RISC-V mimarisine sahip bir yonga konfigürasyonu ile oluşturulduğu paylaşılıyor.

Intellifusion, DeepEye yapay zeka kutularını piyasaya sürmek için kapsamlı bir yol haritası planladı. İlk parti, INT8 eğitim performansında 48 TOPS yapay zeka hesaplamayı gemiye getirmeyi taahhüt eden DeepEdge10Max çipini içeriyor.

2025 yılının ilk yarısında piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki yineleme, 96 TOPS güç sağlaması beklenen daha güçlü DeepEdge10Ultra çipiyle gelecek. Ayrıca, DeepEdge10Pro çipini benimseyen ve 24 TOP sağlayan hafif bir cihazın da önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Intellifusion, Çin pazarında yeni bir şirket değil çünkü yerel yönetimlerle sivil refahına yönelik, çoğunlukla yapay zeka yeteneklerini içeren çeşitli projeler üzerinde çalıştı. Bu onların tüketici pazarlarına ilk girişleri ve görünüşe bakılırsa, yerel kaynaklar aracılığıyla yapay zeka hesaplamasına ihtiyaç duyan müşterileri başarılı bir şekilde çekebilirler. Üstelik firma, ürünlerini agresif bir fiyat etiketiyle piyasaya sürmeyi planlıyor ve DeepEye yapay zeka kutularının ilk partisinin maliyetinin 1000 yuan civarında olduğu bildiriliyor.

Bu fiyatla Intellifusion, ağırlıklı olarak GPU’ların yer aldığı ve maliyeti çok daha yüksek olan alternatiflere göre %90 daha rekabetçi bir çözüm sunduğuna inanıyor. Şirket, ürünlerini düşük ve orta seviye kurumsal kullanıcılara hedefleyerek bu seviyedeki yapay zeka bilgi işlem gücüne olan ihtiyacı karşılayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir