Usta Analist: Altcoin’ler ‘Tehlike Bölgesinden’ Çıkıp Bu Tarihte Patlayacak!

Bitcoin’in son düşüşü ile kripto para piyasası adeta allak bullak oldu. Geçen hafta 67.000 dolar civarında işlem gören Bitcoin, ABD ticaret saatlerinde %2’den fazla düşerek 65.100 dolara geriledi. Son yedi günde ise %7,5’lik bir kayıp yaşadı. Bitcoin fiyatı düştüğünde ise diğer kripto paralar, yani altcoin projeleri genellikle bu düşüşü takip eder. Bu çöküşün nedenleri ve geleceğe dair öngörüler neler, uzmanlar ne diyor?

Altcoin çöküşünün nedenleri

Kripto para analisti Michaël van de Poppe, lakabı “Crypto Michaël”, yaşanan altcoin çöküşünü incelerken piyasanın geleceğine dair önemli noktalara değiniyor. Poppe, son iki haftada önde gelen altcoin’lerin %40’tan fazla değer kaybettiğini, zincir üstü (on-chain) altcoin’lerin ise %70’in üzerinde bir düşüş yaşadığını vurguluyor. Ayrıca Bitcoin hakimiyetinin altcoin’ler üzerindeki etkisine dikkat çeken Poppe, Bitcoin hakimiyetinde bir tersine dönüşün yeni bir altcoin rallisinin habercisi olabileceğini öngörüyor.

Bu noktada, kripto para piyasasında birçok kişi altcoin’lerin neden bu kadar sert düşüş yaşadığını sorguluyor. Cevabı uzmanlarda! Van de Poppe, aşağıdaki maddelere işaret ediyor:

  • Spot Ethereum ETF Beklentisi ve Belirsizlik: Poppe’ye göre çöküşün ana nedenlerinden biri de ABD’de spot Ethereum ETF’leri çevresindeki belirsizlik. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onay almasına rağmen, bu ETF’ler henüz listelenmedi. Bu durum piyasada kafa karışıklığına neden olarak piyasa psikolojisini olumsuz etkiliyor. Poppe, ETF onay sürecinin 19b-4 formları (teknik detayları ve SEC uyumluluğunu kapsar) ve borsalarda listelenmeyle ilgili S1 formları olmak üzere iki aşamadan oluştuğunu açıklıyor. Listelenenmedeki gecikme ise piyasada aşağı yönlü baskıya neden oluyor. Poppe, spot Ethereum ETF’leri listelendiğinde, Ethereum’un Bitcoin’e benzer şekilde bir metaya olarak sınıflandırılabileceğine inanıyor. Bu sınıflandırma, kurumsal yatırımı artırabilir ve Ethereum ile diğer kripto paraların daha geniş çapta kabul görmesini sağlayabilir.
  • Makroekonomik Faktörlerin Piyasa Etkisi: Poppe, beklenenden düşük ABD enflasyon verisinin başlangıçta Fed faiz artırımlarında duraksamaya işaret ettiğini ancak Fed’in şahin tutumunun piyasada belirsizliği sürdürdüğünü belirtiyor. Altcoin’ler düşük faiz oranları ve yüksek likidite ortamlarında daha iyi performans gösteriyor ancak şu anda bu ortamlar mevcut değil. Son dönemdeki Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz indirimleriyle güçlenen dolar ise kripto para piyasasını baskılayan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasada dönüş ne zaman bekleniyor?

Olumsuz piyasa psikolojisine rağmen, potansiyel bir toparlanma sinyalleri de yok değil. Poppe, önümüzdeki 1-2 hafta içinde piyasada bir dönüş olabileceğine dair iyimserliğini koruyor. Bitcoin hakimiyetinin altcoin’ler üzerindeki baskısı nedeniyle altcoin’lerin düşük performans gösterdiğini vurgulayan Poppe, Bitcoin hakimiyetindeki bir tersine dönüşün yeni bir altcoin rallisinin habercisi olabileceğini tekrar vurguluyor.

Poppe, Ethereum’un Bitcoin karşısındaki potansiyel bir dönüş için önemli olduğunu düşündüğü destek seviyelerine de dikkat çekiyor. Ancak doların güçlenmesi ve ABD hazine bonosu getirileri gibi makroekonomik göstergelerin de piyasa hareketlerini etkilediğini vurgulamaktan geri durmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir